image 2016 יולי 20

שלבים בתהליך פיתוח האפלקציה

כבית תוכנה המתמחה בפיתוח אפלקציות ווב/מובייל/מחשוב לביש, לעיתים קרובות אנו נשאלים  על ידי היזמים והסטארט-אפים איתם אנחנו עובדים על שלבי תהליך הפיתוח וההשקה של אפליקציות .

החלטתי לסכם במאמר זה את השלבים העיקריים כדי לעזור ליזמים להבין טוב יותר מה מכיל בתוכו התהליך, מאיזה שלבים הוא בנוי ומהם התוצרים השונים שמתקבלים בסוף כל שלב.

כדי להתחיל בואו נגדיר את גבולות הגזרה שלנו, אנחנו עוסקים בהגדרת ובניית אפלקציות לכן את השלבים של בניית תוכנית עסקית, בחינת השוק ושיווק בכוונה מושארים מחוץ לתמונה.

כמו כן כאשר אני מתייחס לתהליך הפיתוח אני בהחלט לא מתייחס רק לכתיבת קוד(הרי אין מה לעשות עם ערימה של שורות קוד) אלה לכל התהליך הטכנולוגי המאפשר להפוך רעיון כללי לאפלקציה עובדת.

להלן רשימת שלבים עקריים:

  1. הגדרת מוצר – שלב ראשוני זה מטרתו לקבוע את קהל המשתמשים, למפות את הפונקציונאליות של המוצר ואופן יישום המוצר (תוכנה שולחנית, אתר אינטרנט, אפליקציה למובייל או השילוב של כל הנ"ל). התוצר של תהליך זה הינו מסמך טקסט המתעד את כל ההחלטות הנ"ל, דומה באופי וברמת הפירוט לתקציר מנהלים.
  2. אפיון פונקציונאלי – השלב הזה מטרתו לפרט את כל הפונקציונליות של המערכת בצורה ספציפית ומובנת ע"מ לספק את כל המידע הנדרש לפיתוח תוכנה. קיימות מספר שיטות לביצוע אפיון מערכות תוכנה. אנחנו משתמשים בשיטה של פירוק “לסיפורי משתמש”. כל סיפור משתמש מהווה תסריט קצר של פעילות שהמשתמש יכול לבצע במערכת במטרה להשיג תוצאה מסוימת. בנוסף, אנחנו ממפים תהליכי רקע במערכת (תהליכים שמתרחשים בצד שרת ללא תלות בפעולות משתמש). התוצר של תהליך זה הינו מסמך טקסט מפורט המכיל רשימה של כל סיפורי המשתמש והתהליכים.
  3. אפיון חווית משתמש – שלב אשר מטרתו לזהות דרישות של קהל היעד כלפי הממשקים של המוצר ולתרגם דרישות פונקציונאליות שהוגדרו בשלב האפיון לתצוגות המערכת. במסגרת אפיון חוויית המשתמש ייתכנו חידודים ושינויים בסיפורי משתמש. התוצר של השלב הזה הינו רשימה של פרסונות (משתמשים טיפוסיים במערכת),  דיאגרמת flows ואוסף wireframes לתצוגות של המערכת.
  4. עיצוב גרפי ומיתוג – שלב במהלכו קובעים את השפה העיצובית של האפלקציה (לוגו, פלטת צבעים, גופנים) ומייצרים עיצובים סופיים לכל אחד מהמסכים של האפליקציה. תוצר סופי של שלב זה: עיצוב סטטי לכל מסך, עיצוב נפרד של רכיבים פונקציונאליים נפרדים בכל המצבים האפשריים, הנחיות למימוש העיצוב ללא צורך בתמונות רקע + תמונות רקע חתוכות עבור אלמנטים שלא ניתנים למימוש באמצעות CSS בלבד.
  5. ארכיטקטורה – תהליך עיצוב התוכנה ובניית תוכנית הפיתוח. זהו השלב האחרון שמכין את הפרויקט לפיתוח, במסגרתו בוחרים טכנולוגיות פיתוח (שפה, חלוקת המערכת לשכבות, ספריות ועוד), מגדירים ממשקים בין רכיבי המערכת, מגדירים ופותרים סיכונים טכנולוגיים. תוצר של שלב זה הוא מסמך המתאר את ההחלטות הטכנולוגיות לפיהן תפותח המערכת וכן משימות פיתוח מפורטות.
  6. פיתוח לפי מיילסטונים- אנחנו עובדים בשיטת פיתוח איטרטיבית (agile development) כל מיילסטון (שלב) מתחלק לתת שלבים דו-שבועיים שבסופם יש תוצרים ברמת גימור ראשונית להציג ללקוח כדי לקבל פידבק פנימי ולתכנן את תכולת תת-שלב הבא. התת שלבים הראשונים מוקצים לבניית תשתית שתתמוך בפיתוח כולו. פיתוח בשלבים מאפשר ללקוח לקבל תוצרים כמעט מהרגע הראשון, להשתמש בהם לקבלת פידבק מקהל המשתמשים ולהכניס את הפידבק למיילסטון הבא. כך אנו דואגים שהאפלקציה המפותחת היא רלוונטית ותואמת את צרכי השוק.
  7. בדיקות תוכנה – ידניות (QA) מקיפות, תיקונים ועליה לאויר – לאחר מספר מיילסטונים פיתוחיים, כאשר אנו מחליטים עם הלקוח שהאפלקציה כבר מכילה את כל הפונקציונליות הנדרשת, מתבצעות בדיקות מקיפות של האפלקציה כדי למצוא תקלות ובעיות שלא התגלו (או שהתגלו אבל לא תועדפו במהלך תהליך הפיתוח). גם כאן מתבצע סינון של התקלות ורק תקלות שלא מאפשרות עליה לאויר מתוקנות וכל האפלקציה נבדקת שנית. לאחר מכן אנחנו מטפלים בהגשת האפלקציה לחנויות, הקמת שרתים לסביבה המבצעית והעלאת מערך ניטור. לאחר קבלת כל האישורים האפלקציה עולה לאויר.

אזי חשבתם שהכל נגמר? לא,הכל רק מתחיל. הרי לא משנה כמה נתכנן השוק הוא זה שקובע! מרגע עליית האפלקציה לאויר מתחיל מחזור החיים האמיתי שלה, כל מה שהתבצע עד עכשיו הם רק ההכנות לקראת שלב זה.

אזי תחזיקו חזק ובואו נצא לדרך ביחד!

ישי טנצר

מנכ"ל איניטק

contact@initech.co.il

www.initech.co.il

#app #app development #code #express analysis #hebrew #investors #mobile #mobile apps #product development #qa #ui #ux #web design #web development #web system #אפיון #אפליקציות #אפליקציות מובייל #בדיקות תוכנה #בית תוכנה #חווית משתמש #מוצר #עיצוב גרפי #פינת הידע של איניטק #קוד #תוכנה

תודה שפנית אלינו!

אנחנו נחזור אליך תוך 24 שעות.

Let's Talk
TimelinesAI