fbpx
image 2016 אוגוסט 31

הטוב הרע והמכוער, טרנדים בעולם הבוטים

בחודשיים האחרונים מאז הודעת פייסבוק על פתיחת המסנג'ר לצ'אט בוטים והחלטתינו כבית תוכנה להתמקד בתחום, יוצא לי להסתובב הרבה, לפגוש גורמים שונים בתעשיה ולשמוע את דעתם לגבי הצ'אט בוטים. להלן סיכום קצר של המתרחש :

  1. קרנות הון סיכון בארץ  – מצהירות עניין רב בתחום, כמעט אפס השקעות. מה מחפשים? טכנולוגית בינה מלאכותית (AI) /ניתוח שפה טבעית (NLP) מתקדמות עם פוטנציאל שוק ענק שיבשילו תוך 3-5 שנים. אם אתם סטארט-אפ בתחום ויש לכם טכנולוגיה חדשנית ואתם יכולים להראות את השימושיות שלה לפלח שוק גדול, רוצו לקרנות!

         יש לכם סיכויי גיוס מצוינים במיוחד בהתחשב בעובדה שאנחנו מתקרבים לסוף השנה ונשארו בקרנות  סכומים משמעותים שהם חייבים להשקיע לפני.

  1. ארגונים  גדולים  – אם נגדיר את עמדתם בנושא במילה אחת, יושבים על הגדר. הם בהחלט למדו שצ'אט בוטים זהו טרנד חם וששווה לשקול אותו אבל הם גם פיתחו ציפיות לא ראליות לגבי בשלות הAI (נכון לרגע זה). הם מחפשים פתרונות שיחליפו לגמרי את הנציג שירות/נציג מכירות באופן מושלם וידעו להבין כל שאלה של משתמש בכל תחום ולספק לו את מבוקשו. תראו גוגל, פייסבוק, מיקרוסופט (ועוד רבים אחרים) עובדים על יכולות אלה של בינה מלאכותית אבל הפתרון עדיין לא כל כך קרוב ולא סביר שיגיע בשנים הקרובות. זאת בעיה מאוד מסובכת שפתרונה יהיה אחת הפרצות דרך הכי משמעותיות שקרו במאה שנים אחרונות. זהו נושא של מחקר ופיתוח שיש בו כשלונות רבים ואני לא חושב שארגון כמו בנק צריך להכנס להרפתקה זו, אלה להשתמש בתשתיות קיימות שיסופקו לו על ידי חברות המתמחות בתחום. כבית תוכנה שמקבל פניות מאירגונים הכי גדולים במשק, יוצא לי לבלות שעות ארוכות בלהסביר את המצב ולתאם ציפיות.

  2. עסקים  קטנים ובינונים – אלה מגלים עניין רב בתחום. אחת הסיבות לכך זאת המצוקה שממנה הם סובלים בפיתוח ושיווק אפלקציות מובייל לפלטפורמות שונות. היום פיתוח של אפלקציית מובייל איכותית וחדשנית עם חווית משתמש מעולה, יכול בקלות להגיע למאות אלפי דולרים. הסיבה לכך זה רף גבוה שהשוק הציב והצפיה שלו לקבל  לא פחות מטוב מאוד מכל אפלקציה חדשה. גם אם יצרתם אפלקציית מובייל מעולה, השיווק שלה יהיה קשה ויעלה המון כסף כי השוק מוצף באפלקציות. לכן ההזדמנות של פיתוח צ'אט בוט שיעזור להגיע לקהל לקוחות רב שכבר פעיל בעמוד פייסבוק שלהם קוסם מאוד. עסקים אלה באים עם תקציבים לא גבוהים לנושא אבל גם עם ציפיות ריאליות מאוד. הם מוכנים לבוט פשוט שיעזור ללקוחות שלהם. עבוריינו כבית תוכנה המתמחה בפיתוח בוטים הם מהווים לקוחות מצוינים שבזכותם אנחנו לומדים המון על שימושים אפשריים למסנג'ר בוטים בתחומים כגון:תיירות,ביטוחים,קמאונאות,שירות לקוחות ועוד.

אני מאמין שהאקו סיסטם של בוטים נמצא היום בחיתוליו וכמו כל אקו סיסטם מתחיל הוא זקוק הרבה לבסיס מוצק. הבסיס הזה צריך להבנות מהרבה בוטים פשוטים  שיספקו מידע  ושירותים ויפתחו את הדלת לעולמות תוכן שונים. השכבה הבאה יכולים להיות בוטים מורכבים יותר שזיהו מה הצרכים שלא נפתרו על ידי השכבה הראשונה וכך הלאה. כל אקו סיסטם מהווה פירמידה שצריכה להבנות מהבסיס ולא מהקודקוד. לכן חברות שמפתחות היום תשתיות מורכבות לפיתוח בוטים או מנסות לפתור צרכים מאוד מורכבים וכללים גורמות לי לתהות האם הם פגשו מספיק לקוחות אמיתים ושמעו את צרכיהם? האם הם באמת מבינים את עולמות התוכן שהחליטו ישר להתחיל מהקודקוד? או שזאת התעלמות ממציאות ולקוחות לטובת פיתוח טכנולוגיה מגניבה? העתיד יראה היכן הצדק.

בכל מקרה אנחנו באיניטק נשמח לתכנן ולפתח את הבוט הבא עבורכם.

בברכה

ישי טנצר

מנכ"ל איניטק

בית תוכנה המתמחה בפתרונות בוטים

https://initech.co.il/he/chatbot-development/

contact@initech.co.il

#chatbot #software company #software design #software services #בוט #בוטים #בית תוכנה #חדשות מעולם הצ'אט בוטים #צאט #רובוטים
נגישות

צור קשר

אני מסכים לקבל חומרים מסחריים ושיווקיים כולל הודעות דואר אלקטרוני מאיניטק ושותפיה. עיין במדיניות הפרטיות של איניטק עבור תנאים והגבלות.