2016 פברואר 08

מה הוא מוצר דיגיטלי?

המהפכות הטכנולוגיות שמלוות את עולמינו בעשורים האחרונים משאירים את כולנו עם פה פעור ועם מעט מאוד זמן להתרגל למושגים חדשים המחלחלים לשוק ולתרבות. מה גם שלא תמיד מספיקים להמציא מושג חדש לכל התפתחות ולמעשה משתמשים במושג קיים בקונטקסט חדש. המושג “מוצר דיגיטלי” שמופיע יותר ויותר לאחרונה, הוא דוגמה טובה למקרה של מושג אחד המלווה את עולם האונליין יותר מעשור ושיצא במקצת מהקשרו. בתחילת שנות האלפיים עם הבום של חברות האינטרנט ,אנשים ועסקים ברחבי העולם פנו ליצור תוכן דיגיטלי, שישווק וימכר דרך האינטרנט בלבד, למעשה בלי מוצר פיסי, דוגמאות לכך הם ספרים אלקטרונים,קליפים של מוסיקה ,סרטונים שיווקים, קורסים אונליין ועוד. הקטגוריה הזאת קיבלה שם כללי של מוצרי תוכן דיגיטלי(information products), מושג שבמהלך תקופה מסוימת התגלגל להיות “מוצר דיגיטלי”. בשבע-שמונה השנים האחרונות כמות המוצרים הדיגיטליים גדלה מאוד והצטרפו לשורותיהם קטגוריות וסוגים שונים שבכלל לא היו קיימות לפני זה, למשל אפלקציות מובייל, משחקי פייסבוק, טלויזיות חכמות.

לאחר כל ההקדמה הזאת בואו ננסה להגדיר מהו מוצר דיגיטלי ואיזה שינוי תפיסתי הוא הביא עימו.

מוצר דיגיטלי -זו תוכנה או חומרה או שילוב של שניהם שהם ברי שיווק, כלומר הם אלה העומדים במרכזו של תהליך המכירה ולא באים כעוד תוספת מהצד.

מה היה לנו לפני זה? היו יחסית מעט סוגי תוכנות שעמדו למכירה בפני עצמן (לדוגמא מערכת הפעלה חלונות,תוכנות אופיס,משחקי מחשב). רוב התוכנות שנכתבו היו חלק ממוצר אחר ולכן אף אחד לא שיווק אותם ישירות (דרייברים,תוכנות ניהול). תשאלו מה זה משנה איפה הדגש השיווקי? השינוי הוא עצום, עסקים מוכנים להשקיע תקציבי ענק במוצר שעומד למכירה ומשקיעים כמות מזערית של משאבים בכל מה שמסביב. מהרגע שהפוקוס הוא על המוצר, כמוצר מוכר, ההשקעה והחשיבה בתיכנונו, עיצובו, חווית משתמש שבו ,אופן פעילותו, וביצועים עולה בהמון. גם גופי הR&D מצריכים לשנות חשיבה, מחשיבה שאנחנו יוצרים קוד שאמור לבצע משימה מסוימת וכנראה לא חשוף ללקוח,כלומר הלקוח לא משלם עליו ישירות, לחשיבה שאנחנו יוצרים כאן מוצר שהלקוח ישתמש בו ,מוצר שאמור להיות קליט ומכיר ושמכיל לא רק קוד, אלה גם תכנון חווית משתמש, עיצוב מושך,פונקיונליות מוגדרת היטב ונדרשת. נוצר כאן חיבור הרבה יותר הדוק בין העולם הטכנולוגי לעולם השיווקי והעסקי, אנחנו עדים לכך שהמפתח/איש UX/מעצבת הפכו לחוד החנית שקובע איך המוצר יתקבל על ידי הלקוחות וימכר.

בדיוק בגלל הסיבות האלה הקמנו באיניטק בית תוכנה , צוות שעוסק בהגדרת מוצר ואיפיון וצוות שעוסק בחווית משתמש ועיצוב כדי שיעבדו בשיתוף פעולה מלא עם המפתחים ושכלל התחומים ירוויחו מתובנות הדדיות.

אנחנו מאמינים שבעולמינו אנשים כבר לא מחפשים לקנות “קוד”, אלה לפתח מוצר שיאפשר להם להגשים את הצרכים העסקיים שלהם ואנחנו אמורים לספק את כל השירותים הטכנולוגיים כדי לתת מענה על כך.

אתם מוזמנים לבקר באתרינו http://initech.co.il/ או לשלוח לנו איימל contact@initech.co.il .

ישי טנצר, מנכ"ל איניטק

#app development #developer #digital marketing #digital products #digital world #functional analysis #graficdesign #hebrew #internet #mobile apps #product #technology #ui #ux #אינטרנט #אפיון #אפליקצית מובייל #בית תוכנה #חווית משתמש #מוצר דיגיטלי #עיצוב גרפי #פינת הידע של איניטק #פיתוח אפליקציות

תודה שפנית אלינו!

אנחנו נחזור אליך תוך 24 שעות.