fbpx
image 2018 ספטמבר 02

!יזמים הזהרו מבלוקצ'יין

בשנה האחרונה אני עד לתופעה מדאיגה שקוראת בסצנת היזמות המקומית והבינלאומית.

יזמים רבים מנסים "לשפר" את הרעיון שלהם על ידי שימוש ב"באז" שנוצר סביב לתחום הבלוקצ'יין/ICO(הצעת מטבע ראשונית, דרך למימון המונים למיזמי בלוקצ'יין/קריפטו) .

כלומר הם לוקחים את הרעיון שלהם ומצהירים על שינוי כיוון פורץ דרך, עכשיו המיזם הופך להיות מיזם מבוזר המבוסס על טכנולוגיות בלוקצ'יין ומתכננים את הICO בהתאם.

 

הבעיה עם הגישה בכך שלא כל רעיון /מוצר רלוונטי לתחום של בלוקצ'יין. לרוב מדובר במשיכה מאומצת כדי להנות מהפרסום הרחב שטכנולוגיות בלוקצ'יין זוכות לו ואפשרות לגיוס כסף רב באמצעות הICO.

בואו נבחן יחדיו את החסרונות שבדבר.

כדי להצטייר כמיזם בלוקצ'יין יזמים מתחילים להשקיע זמן ומשאבים רבים כדי ללמוד את תחום הבלוקצ'יין וכתיבת  מסמך White Paper (מסמך אינפורמטיבי שמיזמי בלוקצ'יין/קריפטו מפרסמים כדי להציג את הרעיון ולמשוך משקיעים) כמקובל. יוצא שיזמים שמבינים היטב בתחום העיסוק שלהם מעבירים את הפוקוס משיפור המוצר ,בחינת שוק וגיוס משתמשים ללימוד תחום חדש שאין להם הבנה בו.

כתוצאה מזה המיזם מתעכב אין התקדמות בחזיתות אחרות פרט לכתיבת מסמך ערטילאי המכיל לרוב מושגים והצהרות שאין מאחוריהם דבר.

אחרי מאמץ רב היזמים משלימים את המסמך ומנסים לפנות למשקיעי קריפטו ,כאן מחכה להם אכזבה נוספת.

אחרי גיוסים מטורפים במסגרת ICO בחצי השני של 2017 חלה רגיעה וירידה משמעותית בתחום. הציבור התפכח נוכח חברות שגייסו עשרות/מאות מיליונים בICO והתנפצו כבועה כמה חודשים לאחר מכן.

רוב הציבור הפסיק להשקיע בICO מי שנשארו זה משקיעים רציניים ומביני עניין שבוחנים היטב את ההשקעות שלהם ולא רצים אחרי ה"באז".

משקיעים אלה שואלים שאלות מאוד נוקבות ומנסים באמת לבדוק האם יש טכנולוגיה חדשה מאחורי מיזמי הבלוקצ'יין המתדפקים על דלתותיהם. יזמי "הבלוקצ'יין" הטריים נכנסים לתהליך ארוך ומייגע של מתן מידע נוסף ומענה על שאלות שבסופו של דבר לרוב מוביל  לתשובה שלילית כיוון שהמשקיע הרבה יותר מנוסה מהם בתחום הבלוקצ'יין ומבין שאין שום דבר מאחוריהם.

שלא נדבר על הנקודה שטכנולוגיית הבלוקצ'יין צעירה מאוד ויש בה הרבה מאוד דברים לא פתורים. לכן היזמים נאלצים להשקיע מאמץ רב ב"המצאת הגלגל" מחדש  כאשר אם הם היו דובקים בפרדיגמה ה"ישנה" של פיתוח מבוסס טכנולוגיות ווב/מובייל סטנדרטיות יכלו להתקדם הרבה יותר מהר בגלל שימוש באבני לגו קיימים.

 

אוקי ,אזי למיזמי בלוקצ'יין אין זכות קיום?

ממש לא! טכנולוגיות הבלוקצ'יין מהווה פרצת דרך מהותית שתשנה את העתיד. בוודאי שיש כאן הזדמנויות אינספור לפיתוח וחדשנות.

אבל היזמים שנכנסים לתחום זה צריכים להבין את התחום (כמו בכל תחום אחר) ובאמת לרצות לפתח משהו חדש, צריך לנסות לשים את הבאז בצד ולראות אם למיזם/רעיון אכן יש זכות קיום.

אני חושב שתקופת הבהלה לזהב בתחום זה עומדת להסתיים, הגיע זמנם של רעיונות ומיזמים רציניים לתפוס את הבמה.

 

אנחנו באיניטק כבית תוכנה שמתרכז בטכנולוגיות הבלוקצ'יין נשמח לעמוד לרשות היזמים ולעזור להם להגשים את חלומם ופיתוח חדשנות בתחום.

ישי טנצר

מנכ"ל איניטק- בית תוכנה לפיתוח מוצריים דיגיטליים.

https://initech.co.il//

contact@initech.co.il

#blockchain #Blockchain and Crypto #Entrepreneur #Entrepreneurs #initech
נגישות

צור קשר

אני מסכים לקבל חומרים מסחריים ושיווקיים כולל הודעות דואר אלקטרוני מאיניטק ושותפיה. עיין במדיניות הפרטיות של איניטק עבור תנאים והגבלות.