fbpx
image 2017 מרץ 11

הדפסה בתלת ממד ו-IOT

איניטק הוא בית תוכנה שמעורב בקהילת הסטארט – אפים בארץ ובעולם ומוביל בשוק ולכן אנו משתפים פעולה עם מומחים בתחומים שונים על מנת לספק מידע רב ערך ללקוחותינו.

המאמר המצורף הוא מאת איתמר יונה: איתמר, מהנדס חשמל ומנכ"ל AVIV3D ,מוביל עסק משפחתי המתמחה בפתרונות דפוס בדו ממד ובתלת ממד. כחלק מתפקידו בעסק הוא נותן שרותי ייעוץ הנדסי מקצועי ומעביר הרצאות וסדנאות לסקטור העסקי והחינוכי.

מאז ומתמיד ניסו בני האדם לפתח פתרונות כדי לאפשר לעצמם חיים טובים יותר. האדם ידע לשפר את חייו על ידי פיתוח אמצעי הישרדות שונים: החל מציד, הדלקת אש, המצאת הגלגל, הדפוס וכלה במנוע קיטור במכונית, בטלפון סלולרי ועוד. כיום, הנגישות לכלים דיגיטליים )תוכנות( ופיזיים היא קלה ומיידית ומאפשרת לנו ליצור באופן עצמאי כמעט כל דבר.

הדחף האנושי לבצע אוטומציה של תהליכים ופעולות שונות מהווה דלק משמעותי להתפתחות האקספוננציאלית של הטכנולוגיה. ההתפתחות כל כך מהירה שלעיתים היא מקדימה את יכולת השינוי האנושית להפנים את הקדמה. בימינו, חיבור מכשירים שונים לאינטרנט )IOT )הפך לעניין שבשגרה, ופתרונות לבתים חכמים וערים חכמות נהיו נפוצים בזכות יכולת החיבור לאינטרנט. אם בעבר, כשרצינו שדוד החשמל יופעל טרם הגעתנו הביתה או שהמזגן יקרר את הדירה, היינו צריכים לתכנן מראש את זמני חזרתנו הביתה ולהפעיל את המכשירים מראש באמצעות שעון. היום ניתן בלחיצת כפתור לשלוט על פעולות המכשירים הללו מרחוק, לוודא מהי הטמפרטורה בבית ואף להדליק ולכבות את המזגן כרצוננו.

בעתיד, פעולות שגרתיות, כמו בדיקת המוצרים במקרר, תיעשה אף היא מרחוק והפקת דו"ח מלאי המוצרים תוכל להתבצע אוטומטית. הוספת יכולת תקשורת אינטרנטית למוצרים שונים פותחת הזדמנות מעניינת וחשובה ליזמים . בתהליכי פיתוח מוצר כמו פתרונות IOT ,נדרש לייצר אב-טיפוס ולכך ניתן להיערך כיום באמצעות הדפסה בתלת ממד. העולם למד להכיר בשנים האחרות את טכנולוגיות ההדפסה בתלת ממד. אם כי ניכר שמהנדסים עדיין נמצאים בשלבים הראשונים של מימוש יכולות אלו. הדפסת מודלים בגדלים שונים ובצבעוניות לפי הצורך מאפשרת לפתח חלקים קונספטואליים ופונקציונליים בהתאם לדרישות ובכך לבצע בדיקות היתכנות מהירות. מגוון חומרי הגלם הרחב מאפשר לבצע בדיקות שונות לאותו מודל ובכך לבחור את תצורתו הסופית במהרה ללא השקעה גדולה בתהליכי ייצור יקרים. שילוב עולמות ההדפסה בתלת ממד והאינטרנט של הדברים הוא כמעט טבעי שכן שינהם נמצאים בקדמת הבמה הטכנולוגית.

כבר היום עובדים על תהליכי פיתוח אבות-טיפוס גם למעגלים אלקטרוניים. חברת ננו דימנשן הישראלית שוקדת בימים אלו על פיתוח מדפסת תלת ממד המדפיסה מעגלים אלקטרוניים בשכבות ומתאימה בדיוק לתהליכי פיתוח כאלה. מיזמי IOT רבים מתחילים את דרכם בהוכחת היתכנות. הוכחת ההיתכנות צריכה להיות מקצועית ואיכותית מצד אחד וזולה – מצד שני. אבות הטיפוס הראשונים במיזם צריכים לתת מענה מהיר ממנו אפשר ללמוד על מנת לתקן ולהטמיע בשלב הבא. למעשה מוצרי IOT מבצעים אינטגרציה של מספר עולמות בהם השימוש בהדפסה בתלת ממד הוא כמעט והכרחי כדי להתקדם בתהליכי פיתוח המוצר. שימוש בייצור דיגיטלי מאפשר להפוך מודל ממוחשב למציאות. הדפסה בתלת ממד מאפשרת להשתחרר מגבולות הגיאומטריה ולייצר במהירות אבות-טיפוס וסדרות קצרות. היתרונות הללו מאפשרים לנו לייצר פתרונות IOT מורכבים המתאימים לתת מענים למצבים המורכבים והדינמיים ביותר של החיים בתחומי התחבורה, האלקטרוניקה הרפואה, התעופה, למוצרי צריכה ועוד. הדפסות של מעגלים אלקטרוניים בעלי גיאומטריה מורכבת בתוך מארזים בעלי צרכים גיאומטריים ומכניים מורכבים יהפכו בשנים הקרובות לדבר שבשגרה. לדוגמה, סנסור ייחודי הזקוק לזיווד מיוחד בעל עמידות מכנית אך גם מספיק מאוורר כדי שיאפשר מדידת טמפרטורה או לחות. נוסיף לכך מורכבות גיאומטרית המאפשרת לסנסור צורה אווירודינמית והרי לנו מימוש מיידי באמצעות יכולות ההדפסה בתלת ממד.

עובדות אלו צריכות לגרום לנו להבין שהיכולת להוציא רעיון אל הפועל היא קלה ותהיה קלה אף יותר בשנים הקרובות. כבר היום ניתן לחסוך זמן רב ועבודה מול קבלני משנה בתהליכי פיתוח המוצר הפיזי. הכינו את מחברת הרעיונות והמיזמים שלכם לבאות. בקרוב תוכלו להדפיס אותו ולהתקדם לשלב הבא.

#advice for digital business #digital marketing #digital product #initech #software services #כתבות אורחים
נגישות

צור קשר

אני מסכים לקבל חומרים מסחריים ושיווקיים כולל הודעות דואר אלקטרוני מאיניטק ושותפיה. עיין במדיניות הפרטיות של איניטק עבור תנאים והגבלות.